Faktury 2013

W związku z nowymi przepisami dotyczącymi wystawiania faktur, jakie weszły w życie z dniem 1 stycznia 2013 przygotowaliśmy zestaw zmian w Centrum Faktur, tak aby przy jednoczesnym zachowaniu obecnej wygody użytkowania, sprostać nowym wymaganiom.

Dla faktur wystawionych po 1 stycznia 2013 roku:

 • Po prostu Faktura
 • Z opisu faktury znika słowo VAT, od teraz jest to po prostu Faktura. Nie ma już obowiązku umieszczania słowa VAT.

 • Koniec z oryginałem i kopią
 • Od nowego roku nie ma już obowiązku opisywania faktury jako oryginału i kopii. Wystawiamy po prostu dwa egzemplarze, po jednym dla każdej ze stron.

 • Pro-forma, czyli oferta
 • Faktura pro-forma zmienia nazwę na Oferta pro-forma w celu uniknięcia teoretycznej możliwości kwalifikowania jej jako normalnej faktury (jedynym obowiązkowym opiem jest już tylko słowo Faktura).

 • Zaliczki brutto
 • Faktura zaliczkowa jest dostępna również dla faktur brutto.

Faktury wystawione przed Nowym Rokiem pozostają bez zmian i będą drukowane zgodnie z wcześniej obowiązującymi zasadami.

Proste faktury: kontakty i poprawiona wysyłka e-mailem

Po jesiennej przerwie wracamy z regularną audycją na żywo, prosto z naszego studia. W ramach przygotowań do Euro 2012 krótka piłka, czyli skrócony przegląd najnowszych zmian ułatwiających żonglerkę fakturami i ofertami.

 • Kontakty

  Dotychczas każda firma mogła posiadać wyłącznie jedną osobę kontaktową. W praktyce jednak często okazuje się (szczególnie w przypadku firm posiadających wiele oddziałów), że faktury (bądź oferty) wysyłamy do różnych osób lub do więcej niż jednego odbiorcy. Od teraz każdy klient może posiadać nieograniczoną liczbę osób kontaktowych. Co więcej, każda z nich może być domyślnym kontaktem dla nowych faktur bądź ofert.

  Kontakty

  Kontakty

 • Podpowiadanie adresów e-mail

  Zmiana ta dotyczy zarówno ofert jak i faktur. Wszystkie formularze wysyłki e-mailem zostały wzbogacone o podpowiadanie adresów e-mail w polu odbiorcy. Kiedy zaczniesz pisać, system zasugeruje pasujące adresy kontaktów oraz pracowników Twojej firmy.

  Podpowiadanie adresów e-mail kontaktów oraz użytkowników

  Podpowiadanie adresów e-mail kontaktów oraz użytkowników

 • Osobiste stopki

  Koniec gimnastyki ze zwrotami grzecznościowymi i zmiennymi w stopkach. Od teraz każdy pracownik otrzymuje swoją własną stopkę, gdzie z dumą może eksponować piastowane stanowisko, kapitał zakładowy i szesnastostronicowe ostrzeżenie o utracie syna pierworodnego w przypadku przeczytania wiadomości przez niewłaściwego odbiorcę.

  Domyślna stopka per użytkownik

  Domyślna stopka per użytkownik

Tu jednak nie kończy się nasza historia. Wkrótce agent Centrum Faktur powróci w służbie Jej Fakturowej Mości w całkiem nowej odsłonie graficznej.

Proste faktury: nowy odchudzony szablon i wygoda

Poniżej znajdziecie szybki przegląd zmian, jakie udało nam się wprowadzić w czasie wakacji. Lato sprzyjało wygodzie i odchudzaniu, a wczesna jesień kosmetyce (szablonów).

 • Nowy szablon faktur

  Na Waszą prośbę wprowadziliśmy nowy szablon dla faktur. Pod względem treści niesie on ten sam — wyczerpujący — zestaw informacji, co pozostałe, a pod względem wyglądu oferuje odchudzony nagłówek, znany już z popularnego Klasyka. Efekty możecie ocenić sami, a uwagi prosimy zgłaszać — jak zwykle — na Bur↯ę mózgów.

  Nowy szablon 'Clean' - znajdziesz go w zakładce Ustawienia->Oferty i faktury

  Nowy szablon 'Clean' - znajdziesz go w zakładce Ustawienia->Oferty i faktury

 • Jeszcze wygodniejsza nawigacja

  Kojarzysz sposób, w jaki zachowuje się menu Gmaila po przewinięciu strony w dół? Podobnie w Centrum Faktur zatrzymuje się teraz prawa kolumna, zawierająca najważniejsze funkcje, oraz dolny pasek zapisu dokumentów. Dzięki temu będziesz miał dostęp do przycisku Zapisz w każdym momencie, bez konieczności przewijania strony. Wygodne, prawda?

  Wygodna nawigacja

  Wygodna nawigacja

 • Edytowalna stopka

  Od teraz możesz stworzyć dokładnie taką stopkę, jaką chcesz! Niezależnie od tego, czy wkleisz tam deklarację kapitału zakładowego, swój rodowód, zaświadczenie o niezaleganiu na tacę, czy też inną fantazyjną treść, otrzymasz do dyspozycji dodatkowo cztery zmienne: {{ imie }}, {{ nazwisko }}, {{ email }} oraz {{ firma }}. Przed wysłaniem wiadomości zostaną one podmienione na właściwe dane, a ty zyskasz szansę dopasowania stopki do konkretnej wiadomości.

  W pełni edytowana stopka

  W pełni edytowana stopka

Djangonauci poszukiwani

Jeśli wzdrygasz się na samą myśl o MySQL, umiesz przekonać nas, że kochasz Pythona całym sercem, lubisz wyzwania i znasz Django, mamy dobrą wiadomość — Mirumee otwiera nowe stanowiska w core’owym zespole.

Jesteśmy istniejącą od dwóch lat firmą, zajmującą się budową serwisów internetowych dla międzynarodowych klientów. Szukamy programistów z pasją i zaangażowaniem. Jeśli uważasz, że spełniasz większość poniższych wymagań, skontaktuj się z nami — na pewno się odezwiemy.

Oferujemy:
 • udział w ciekawych i wymagających projektach dla międzynarodowych klientów
 • możliwość pracy w zespole z 10-letnim doświadczeniem w tworzeniu projektów webowych
Preferujemy:
 • zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin, w biurze we Wrocławiu
Rozważamy:
 • możliwość pracy zdalnej
 • możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin
Oczekujemy:
 • dobrej bądź bardzo dobrej, praktycznej znajomości duetu Python/Django
 • bardzo dobrej znajomości relacyjnych baz danych, w szczególności PostgreSQL
 • znajomości HTML/CSS/JavaScript (jQuery)
 • podstawowej znajomości środowiska POSIX (zdalna praca na terminalu linuksowym)
 • zaangażowania oraz kreatywności
 • dobrej znajomości języka angielskiego w piśmie i komunikatywnej w mowie
Mile widziane:
 • doświadczenie w tworzeniu oprogramowania open-source
 • znajomość baz danych NoSQL np. MongoDB
Kontakt:

Zainteresowanych prosimy o e-mail z załączonym plikiem CV oraz próbką kodu w Pythonie/Django!

It’s alive!!!

To żyje!!!

Wiem, wiem, trochę to trwało… Wyczekiwana niczym kolejny odcinek Mody na sukces, tkana wieczorami w głowach Drużyny M strona Mirumee Software (w wersji Beta) wylądowała na naszym serwerze! Zdajemy sobie sprawę, że treść wymaga jeszcze dopracowania, a kilka zalegających na półce pomysłów wciąż czeka na implementację.

Zapomnij o kolejkach na poczcie, ślij wszystko zza biurka!

Prosta, nowoczesna i szybka wysyła papierowych faktur

Prosta, nowoczesna i szybka wysyła papierowych faktur

Okazuje się, że z ucywilizowaniem prawa dotyczącego obrotu fakturami ma problem fiskus, Poczta Polska (ponoć ma stracić na tym nawet 200 mln) i chyba samo ministerstwo. Szumnie zapowiadana nowelizacja niewiele (żeby nie powiedzieć nic) zmieniła w życiu przedsiębiorcy, więc elegancko komponuje się z inicjatywą “Jedno okienko”. W praktyce faktury nadal trzeba wysyłać pocztą.

Nie wiem jak wy, ale my mamy już tego serdecznie dosyć. Przygotowaliśmy dla Was opcję która na pewno Wam się spodoba. My pokochaliśmy ją od pierwszego wejrzenia! W skrócie: będzie taniej, szybciej, lepiej i bez wychodzenia zza biurka.

Centrum Faktur oficjalnie udostępnia bowiem integrację z serwisem Postivo.pl! Dzięki temu zapomnisz o poczcie, kopertach, znaczkach i całej analogowej robocie związanej z wysyłką. Faktury oraz oferty/pro formy bardzo prosto wyślesz w wersji papierowej, bezpośrednio z poziomu twojego konta. Załatwią to za ciebie fachowcy, wystarczy, że w szczegółach gotowego dokumentu klikniesz Wyślij pocztą i podasz/zweryfikujesz adres odbiorcy.

Do dyspozycji masz inPost oraz — w razie czego — Pocztę Polską, przesyłki rejestrowane jak i zwykłe, a wszystko to w normalnej cenie! 1.90 za zwykły jednostronicowy list w DLce z własnym logiem/tematem graficznym na kopercie.

Jak to działa?

Wystarczy własne konto w serwisie Postivo.pl i Centrum Faktur. Po zarejestrowaniu się w tym pierwszym wejdź w menu API — integracja → Konfiguracja dostępu do API i skonfiguruj swoje hasło dostępu poprzez API (powinno ono być inne od tego, którego używasz do logowania się na konto). Następnie zaloguj się do swojego konta Centrum Faktur, wejdź w Ustawienia → Wysyłka pocztą i wpisz swój login Postivo oraz wybrane wcześniej hasło API. Możesz również w ramach Postivo skonfigurować własną kopertę (dodać tam swoje logo) oraz stworzyć konfigurację wysyłki (wybrać papier i sposób wydruku oraz przewoźnika).

Niestety, tworzenie tych ostatnich jest jeszcze nieco nieintuicyjne, ale jak zapewniają twórcy Postivo, niedługo zostanie uproszczone. Aby stworzyć nową konfigurację należy obecnie wybrać pozycję Nowa przesyłka, przejść do drugiego kroku, wybrać tam odpowiednie opcje i następnie zapisać konfigurację. Stanie się ona od tego momentu dostępna w naszym formularzu wysyłki dokumentu pocztą.

Liczymy, że i Wam nowa funkcja przypadnie do gustu. Macie uwagi? A może znacie inne serwisy, z którymi współpraca ułatwiłaby Wam pracę? Dajcie nam znać za pomocą Burzy Mózgów.

Pro formy teraz naprawdę „pro”…

Choć za oknem zimno, nasz zapał nie ostygł, a wasze ulubione narzędzie doczekało się kolejnych usprawnień.

 • Pro formy teraz naprawdę „pro”

  Ze smutkiem zauważyliśmy, że tylko niewielka część z was korzysta z możliwości oferowanych przez moduł wystawiania ofert. Z drugiej strony prawie każdy w jakiś sposób wykorzystuje faktury pro forma. W związku z tym postanowiliśmy połączyć obie funkcje w jedno.

  Przedstawiamy nowy moduł ofert, który zachowuje dotychczasowe możliwości, a ponadto umożliwia numerację, określenie terminu płatności i wydruk w postaci pro formy. To jednak nie wszystko, pojawiły się również szablony ofert i możliwość ich automatycznego wystawiania w określonym cyklu, podobnie jak ma to miejsce w przypadku faktur.

  Nowoczesna pro forma - widok online, wydruk z własną numeracją wg wybranego stylu, możliwość tworzenia automatycznych i cyklicznych szablonów

  Nowoczesna pro forma - widok online, wydruk z własną numeracją wg wybranego stylu, automatyczne szablony

 • Automatyczne przypomnienia o zaległej płatności

  Termin minął, a po pieniądzach ani śladu? Znamy to. Niezależnie od tego, czy klient ma zbyt słabą pamięć, czy zbyt silną księgową, teraz ułatwisz mu proces rozstawania się z gotówką za pomocą funkcji przypominania o zaległych fakturach.

  Wybierz okres, po jakim ma nastąpić przypomnienie i wiadomość, jaką ma otrzymać klient, a nasz system automatycznie wyśle e-mailem stosowny monit. Stwórz kilka przypomnień z wiadomościami o narastającej stanowczości i przeznacz zaoszczędzony czas na windykację tych naprawdę opornych.

  Konfiguracja przypomnienia o zaległej fakturze

  Konfiguracja przypomnienia o zaległej fakturze

 • Sprzedaż o charakterze ciągłym

  Świadczysz swoim klientom usługi w sposób nieprzerwany? Koniec kłopotów z określeniem daty sprzedaży.

  Skorzystaj z możliwości oznaczenia sprzedaży jako ciągłej w całym miesiącu, a na fakturze pojawi się jedynie rok i miesiąc. Pamiętaj jednak, by wcześniej upewnić się, że sprzedaż prowadzona przez twoją firmę spełnia wymagania ciągłości.

  Nowa opcja sprzedaży ciągłej

  Nowa opcja sprzedaży ciągłej

 • Wątkowana historia

  Jeśli lubisz mieć porządek i być na bieżąco z aktywnością w ramach swoich dokumentów na pewno spodoba ci się to usprawnienie. Dodaliśmy do płaskiej historii widok wątkowany. Wszystkie najnowsze akcje są automatycznie wyciągane na wierzch, dodatkowo ciemniejszą ramką oznaczamy wątki zawierające zmiany od ostatniego wejścia w Podsumowanie.

  Widok wątkowany historii dokumentów

  Widok wątkowany historii dokumentów

 • Zapłacono gotówką

  Chcesz, by na fakturze pojawił się zapis „zapłacono gotówką”? Do tej pory trzeba było dopisać taką infomację w uwagach. Nie sposób było jednak takiego procesu zautomatyzować.

  Od teraz jest to łatwe dzięki możliwości definiowania własnych sposobów płatności. Wystarczy, że w trakcia dodawania nowej formy płatności wybierzesz „inne konto” i tam umieścisz stosowną adnotację. Pamiętaj, że informacja o zapłaceniu gotówką nie ma sensu w połączeniu z innymi metodami płatności.

 • W pozostałych rolach

  Jeśli podpisujesz faktury, czemu tego nie usprawnić? Od teraz przy wydruku faktury z polami na podpis (opcja dostępna w Ustawieniach), imię i nazwisko wystawiającego zostanie tam umieszczone automatycznie.

  Nie korzystasz z klasyfikacji PKWiU? Koniec z pustymi kolumnami na wydrukach. Jeśli żadna pozycja oferty bądź faktury nie zawiera informacji o PKWiU, kolumna ta zostanie przy wydruku pominięta.

 • W kolejnym odcinku

  To jeszcze nie koniec zmian, jakie dla was szykujemy. Już wkrótce czeka was jeszcze więcej usprawnień, a także możliwość wysyłania faktur i ofert pocztą, w wersji papierowej, bez konieczności wstawania od biurka. Albo z kanapy. Gdziekolwiek pracujesz, my codziennie walczymy o Twoją wygodę.

Pierwsze urodziny Centrum Faktur!

Mamy za sobą pierwszy rok działania Centrum Faktur. Choć nie było łatwo i przyznajemy, że musieliśmy poprawić przez ten czas całkiem sporo usterek, dzięki Wam serwis staje się coraz lepszy. Dziękujemy za wszystkie zgłaszane uwagi i pomysły, nie bylibyśmy sobą, gdyby i z okazji rocznicy nie pojawiły się nowe funkcje.

 • Nowe stawki VAT

  No dobrze, z pewnością nikt z Was nie domagał się podniesienia podatku, niestety na tę zmianę nie mieliśmy wielkiego wpływu. Prawdopodobnie zauważyliście już, że w systemie dostępne są zarówno stare, jak i nowe stawki VAT. Ze względu na okres przejściowy dla zamówień złożonych przed końcem roku, prosimy zachować ostrożność przy wyborze stawki dla faktur wystawianych po Nowym Roku. Wyjątkowa ostrożność zalecana jest w przypadku faktur wystawianych pierwszego
  stycznia, choć nie wynika to bezpośrednio z przepisów.

  Nowe stawki VAT

 • Dane do przelewu i płatności online

  Na Waszą prośbę wprowadziliśmy obsługę rachunków bankowych i zintegrowaną obsługę płatności online. Co to oznacza w praktyce? Koniec z potrzebą każdorazowego podawania numeru konta. Od teraz w łatwy sposób dodacie w ustawieniach swoje rachunki bankowe, konta PayPal oraz Dotpay, a następnie wybierzecie je na ekranie tworzenia lub edycji faktury. Niezbędne dane automatycznie znajdą się na wydruku i/lub w wiadomości e-mail wysyłanej do klienta z fakturą.

  Integracja z systemami PayPal oraz Dotpay wymaga wcześniejszego posiadania konta w tychże systemach. Jeśli chcielibyście przyjmować płatności za pomocą innych dostawców, nie zapomnijcie dać nam o tym znać za pomocą Burzy Mózgów!

  Wygodne opcje płatności

 • Raporty

  Czy w kwietniu tego roku zarobiliście więcej, niż w poprzednim? Czy sezon ogórkowy wpłynął na sprzedaż? Który z klientów zapewnił firmie największy obrót? Czy księgowa, wioząca na nartach teczki za 2009 rok, wyprzedzi na stoku prezesa jadącego na skórzanym fotelu? Na wszystkie pytania z wyjątkiem ostatniego odpowie Wam nowa zakładka “Raporty”. Tam też sprawdzicie udział poszczególnych walut w całości sprzedaży, a w przyszłości wiele innych rzeczy, w miarę pojawiania się nowych zestawień.

  Raporty i statystyki

 • Lepsza dokumentacja

  Nie tak dawno temu przygotowaliśmy nową wersję pomocy i dokumentacji. Mamy nadzieję, że teraz łatwiej będzie dotrzeć do poszukiwanych informacji. Jak zawsze, w razie wątpliwości zapraszamy do Burzy Mózgów, gdzie przyjmujemy sugestie i odpowiadamy na Wasze pytania.

  Pomoc

  Również sama Burza doczekała się usprawnień. Skarżyliście się na uciążliwą konieczność regularnego sprawdzania stanu swoich zgłoszeń. Od tej chwili wszystkie odpowiedzi otrzymacie także za pośrednictwem wiadomości e-mail i już nic umknie waszej uwadze.

 • Jeszcze lepszy interfejs

  Sztywne terminy płatności okazały się dla niektórych zbyt restrykcyjne, dlatego teraz termin płatności faktur podlega swobodnej edycji, a jego domyślną wartość ustalić dla każdego klienta osobno. Pojawiła się również możliwość jednoczesnego wysłania e-maila z fakturą na kilka adresów, dzięki czemu księgowy otrzyma swoją kopię bez konieczności przechodzenia przez ekran wysyłki dwukrotnie.

  Elastyczny termin płatnosci

 • Nowy cennik

  Patrząc na ostatni rok i zmiany, jakie zaszły w serwisie, zdecydowaliśmy też, że skupimy się na przewadze jakościowej, a nie cenowej.

  Niestety, nie da się jednocześnie prowadzić restauracji i cenowo przebijać McDonalda. Bez obaw, nadal nie trzeba ubierać fraka i rezerwować stolika z kwartalnym wyprzedzeniem. Możecie o nas myśleć jak o tej małej knajpce na rogu, gdzie kucharz wita was po imieniu, a kelnerka już od drzwi sugeruje wasze ulubione frykasy. Mamy nadzieję, że zmiany nie będą dotkliwe i zaufacie nam również w kolejnym roku.

  Cennik

Z wyrazami szacunku,
Zespół Centrum Faktur

Proste faktury: Rozszerzone szablony

Słów kilka o jednej z najnowszych zmian w Centrum Faktur — tym razem łączącej prostotę z dodatkowymi funkcjami. Zmiana zainspirowana została uwagą jednego z użytkowników na naszej Burzy Mózgów: Możliwość wymiany danych klienta w szablonie faktury.

Przypomnę, że Centrum Faktur oferuje możliwość tworzenia wzorów faktur do późniejszego wykorzystania lub automatycznego wystawiania określonego dnia (np. ostatniego roboczego) co miesiąc (obecnie także co rok). Podstawową wadą poprzedniego rozwiązania był brak możliwości podmiany klienta w szablonie faktury. Przeprojektowanie palety Nowa faktura ułatwiło jednocześnie korzystanie z szablonów w ogóle jak i dało możliwość wyboru dowolnego klienta.

Paleta "Nowa faktura" po zmianach

Paleta Nowa faktura po zmianach


Edycja szablonu po zmianach pozwala dodatkowo na automatyczne wystawianie faktury co rok

Edycja szablonu po zmianach pozwala dodatkowo na automatyczne wystawianie faktury co rok

Wydaje się, że udało się raz jeszcze połączyć przyjemne z pożytecznym. Co myślicie?

NIP z PL z przodu czy bez

Masz już swój wewnątrzwspólnotowy, europejski NIP z literkami PL na początku (pamiętaj, że trzeba go uzyskać osobno, nie wystarczy dopisać literek PL na początku!)? Zastanawiasz się czy możesz go używać na polskich fakturach?

Z Burzy Mózgów CentrumFaktur: NIP z PL z przodu czy bez

(0)